İkna Teknikleri

  • Toplam Süre4 Saat
  • DilTürkçe
  • KategoriKişisel Gelişim

İkna Teknikleri

Günlük hayatımızda karşılıklı iletişim hâlinde olduğumuz çevreyi kendi duygu ve düşüncelerimize yöneltmek ve buna bağlı olarak ikna etmek isteriz. İletişimde sık rastlanan bir durum olarak ikna süreci, bir şekilde sağlanmış gözükse de bunun arka planında bazı uygulamalar ve öğrenilmiş deneyimler iknayı etkinleştirecek bir altyapı hazırlar. İkna etme sürecine katkı sağlayacak uygulama ve teknikler yalnızca günlük hayatta karşılaştığımız şekilde değil, iş hayatı içinde de birçok kullanıma katkı sağlayacak biçimde öğrenilir. İletişimde bulunduğunuz taraflara karşı bir düşünceyi, önermeyi, duyguyu sunarken belli bir beklenti içinde aynı fikirde olduğunuzu hissetmek istersiniz.

Karşı tarafın sizi anlayıp size hak vermesi ve buna bağlı olarak da seçimlerinizin aynı olmasını sağlamak için farkında olmadan kullandığınız bazı ikna teknikleri bulunmaktadır. İkna etmek her zaman basite indirgenecek bir süreç değildir. Kişiye, ortama ve sizin kabiliyetinize de bağlı olarak karmaşık bir süreç içinde de meydana gelebilir. İkna kabiliyeti aynı zamanda iş hayatınında da size verimlilik ve buna bağlı başarı da getirecektir.

İkna Nedir?

İkna, iletişim hâlinde bulunduğunuz tarafın sizinle aynı paylaşımda bulunmasını sağlayabilmektir. Bu bir düşünce, duygu ya da seçim içerebilir.  Günlük hayat içinde arkadaşlarınızı kendi belirlediğiniz bir yere davet etmek için ikna edecek sözcükler ve cümleleri kullanırsınız. Bu kimi zaman aradaki samimiyet ve ilişkiye bağlı olsa da her zaman aynı fikir ve aynı seçimde ortak görüşe sahip olmanız da beklenemez. Bu gibi durumlarda ikna etmekte zorlandığınız ya da ikna etmek istediğiniz kişilere yönelik bazı uygulamaları kullanabilirsiniz. İkna ederken karşı tarafla olan iletişiminiz önemli bir unsurdur. 

 

DETAYLAR İÇİN EĞİTİMİME BEKLERİM…


Eğitmen Hakkında
Işıl KILIÇ

Uzun yıllar ilaç, medikal ve kozmetik firmalarında eğitim, pazarlama ve satış departmanlarında yöneticilik yaptım. Çalışmaya ara verdiğim dönemlerde ise, firmalara freelance olarak hizmet verdim. Bir takım kişisel gelişim eğitimleri de aldım. Lütfen mesaj yoluyla iletişime geçiniz.

Yorumlar

0.00
0 yorum üzerinden hesaplandı
5 yıldız
4 yıldız
3 yıldız
2 yıldız
1 yıldız